مقالات

مضرات وایتکس در دوران کرونا

مضرات وایتکس در دوران کرونا

مضرات وایتکس در دوران کرونا | پاک نشان

گندزدایی و ضدعفونی سطوح آلوده

کرونا یک بیماری ویروسی واگیردار و خطرناکی است که ویروس آن می­تواند از راه­های مختلفی مانند تنفس، لمس سطوح آلوده و… به انسان سرایت نماید. مدت ماندگاری این ویروس روی انواع سطوح، مختلف می­باشد و ممکن است بسته به جنس سطوح این مدت، از چند روز تا یک ماه باشد؛ لذا گندزدایی و ضدعفونی ساختن سطوح ضروری به نظر می­رسد. گندزدایی به کار بردن مواد شیمیایی و فیزیکی با هدف خنثی سازی رشد و حذف مواد میکروبی می­باشد. موادی که برای گندزدایی استفاده می­شوند از نظر قدرت حذف و نابودی میکروارگانیسم­ها به سه دسته بالا، بینابین و پایین تقسیم می­شوند. همچنین مواد ضدعفونی کننده هم برای از بین بردن مواد میکروبی استفاده می­شود ولی به طور قطع آن­ها را از بین نمی­برد. وایتکس یکی از این مواد ضدعفونی کننده می­باشد که به آن می­پردازیم. مواد گندزدا و ضدعفونی کننده کاربردشان برای سطوح بیرونی می­باشد و باید به شدت در برابر این مواد نکات حفاظتی را رعایت کرد تا با لمس، تنفس، خوردن و آشامیدن وارد بدن نشوند. همچنین چند مواد ضدعفونی کننده را نباید به صورت هم­زمان استفاده کرد، زیرا باعث می­شود اثرات یکدیگر را خنثی سازند.

وایتکس و کاربرد های آن در پاکیزگی و گندزدایی

بسیاری از مردم با تصور این­که از هر نوع ماده ضدعفونی و گندزدایی می­توانند برای پاکیزگی سطوح استفاده کنند، دست به ضدعفونی محل زندگی یا کار خود با استفاده از موادی می­زنند که به سلامتی­شان لطمه وارد می­نماید. یکی از این مواد، مایع سفیدکننده یا وایتکس(هیپوکلریت سدیم) می­باشد. وایتکس که آب ژاول هم نامیده می­شود، به دلیل کاربردهای فراوانی که مانند بوزدایی و گندزدایی دارد، استفاده خانگی نیز دارد. در مصارف خانگی برای پاکیزگی سرویس­های بهداشتی، ضدعفونی با این ماده انجام می­شود که اگر در حین کار از ماسک و دست­کش انجام نشود، بسیار خطرناک است، بنابراین باید نکات ایمنی رعایت گردد.

مضرات و خطرات استفاده از وایتکس

با فراگیر شدن بیماری کرونا، افراد بیش از پیش به مواد ضدعفونی کننده روی آورده­اند و اگر قصد استفاده از وایتکس را دارند باید نکاتی را در این باره بدانند. دانستن مضرات وایتکس در دوران کرونا می­تواند تا حدی استفاده از این ماده سمی را کاهش دهد؛ زیرا صدمات جبران ناپذیری به اعضای خانواده وارد می­شود. به عنوان مثال استفاده هم­زمان از آب گرم و وایتکس بسیار مضر می باشد، زیرا گاز کلر موجود در آن آزاد می­شود و باعث مسمومیت می­گردد. قدرت ضدعفونی کنندگی بالای این ماده، در از بین بردن باکتری و ویروس­ها منجر به کاربرد ناصحیح آن در دوران بیماری کرونا گردیده است. اگر نکات زیر را رعایت نکنید، به جای ویروس کرونا، وایتکس به شما و بدنتان آسیب وارد می­کند:

  • در استفاده از آن بر روی فلزات باید به قدرت خورندگی این ماده توجه داشت. زیرا در مدت طولانی باعث خوردگی فلزات و یا سطوح رنگ شده می­شود.
  • اگر قصد رقیق کردن آن را برای ضدعفونی سطوح خانه خود دارید حتما از آب سرد استفاده نمایید و آن را تا یک شبانه­روز استفاده کنید تا خواص آن از بین نرود.
  • محیطی که در آن گندزدایی با وایتکس استفاده می­شود حتما باید دارای تهویه مناسب باشد.
  • از ریختن آن بر­روی پارچه­های پشمی و ابریشمی خودداری نمایید.
  • به کودکان خود اجازه ندهید با این مواد بازی کنند.
  • آن را به هیچ عنوان با جوهر نمک ترکیب ننمایید.
  • از تماس آن با پوست جلوگیری نمایید.

مواردی که بیان شد در صورت رعایت نشدن می­توانند از مضرات ضدعفونی خانه با وایتکس باشد که آسیب به ریه یکی از پیامدهای استفاده از این ماده ضدعفونی کننده می­باشد. با این تفاسیر برای از بین بردن ویروس در منازل به هیچ وجه ضدعفونی با وایتکستوصیه نمی­شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *