مقالات

ضدعفونی و گندزدایی سطوح با کلر

ضدعفونی و گندزدایی سطوح با کلر

ضدعفونی سطوح با کلر | پاک نشان

ضدعفونی کردن سطوح با کلر

مهمترین فاکتور برای مبارزه با باکتری‌ها و ویروس‌ها، انتخاب یک گندزدای قوی و به‌صرفه است. کلر با شکستن پیوندهای شیمیایی در مولکول‌های عوامل بیماری ‌زا، به طور موثری با آن‌ها مبارزه کرده و در نهایت آن‌ها را از بین می‌برد.

بررسی‌های انجام شده نشان می­دهد که مسیر انتقال غیر مستقیم از طریق اشیا و سطوح، نقش مهمی در شیوع بیماری‌های ویروسی دارند. از طرف دیگر، مطالعاتی درباره انتقال ویروس کرونا به افراد از طریق سطوح آلوده انجام شده است. نتایج ثابت کرده­اند که ضدعفونی سطوح با کلر نقش مهمی در جلوگیری از انتقال ویروس کرونا به سایرین داشته است. اگرچه، انتقال ویروس کرونا بیشتر از طریق قطرات تنفسی انجام می‌شود، اما نباید از نقش اشیا و سطوحی مانند دستگیره‌های در، میز، صفحه کلید، اسباب بازی و غیره غافل شد. شواهد موجود نشان می‌دهند که ویروس کرونا ممکن است تا ساعت‌ها یا حتی روزها روی انواع مختلف سطوح، زنده بماند.

پاک کننده‌های حاوی کلر مانند سفید کننده‌ها، با ضدعفونی کردن سطوح سخت و غیر متخلخل، ویروس‌ها را از بین می‌برند. طبق یافته‌های آژانس حفاظت از محیط زیست، در صورتی که گندزدایی با کلر به درستی مورد استفاده قرار بگیرد، این ماده از قوی‌ترین و موثرترین عوامل ضدعفونی ویروس کرونا می‌باشد.

نکات مهم در ضد عفونی و گندزدایی با کلر 

به یاد داشته باشید، هنگام ضدعفونی کردن سطوح با کلر، حتما دستورالعمل‌های روی محصول را مطالعه کرده و به نکات ایمنی توجه کنید. ضد‌عفونی‌کننده‌های حاوی کلر، فقط برای سطوح سخت کاربردی هستند. بنابراین، از استفاده روی پارچه و سایر مواد با بافت نرم یا پوست انسان جدا خودداری کنید.

ضمناً به یاد داشته باشید، چنانچه از سفید‌کننده یا پاک‌کننده حاوی کلر، برای ضدعفونی کردن سطوح استفاده می‌کنید، هرگز آن را با محصولات دیگری که حاوی آمونیاک یا سرکه هستند، مخلوط نکنید. ترکیب آن با آمونیاک یا سرکه، موجب آزاد شدن گازهای مضر و سمی در هوا می‌شود؛ که در نتیجه مشکلات تنفسی را به همراه دارد.

در اماکنی که رفت و آمد کم است، می­توان از مواد ضدعفونی مانند پراکسید هیدروژن استفاده کرد، اما در محیط­ هایی با رفت و آمد بالا استفاده از کلر نسبت به سایر مواد ضدعفونی کنند به صرفه ­تر می­باشد.

توجه داشته باشید که ابتدا باید سطوح مدنظر را با آب و صابون یا مواد شوینده کاملا تمیز کنید؛ تا جایی که مطمئن شوید آلودگی‌ها از بین رفته‌‌اند. حالا نوبت استفاده از یک ضدعفونی‌کننده قوی است. همیشه تمیز کردن سطوح را از مناطقی با آلودگی کمتر شروع کنید. زیرا در صورتی که تمیز کردن از مناطق با تراکم آلودگی بالاتر شروع شود، باعث پخش شدن آلودگی در تمامی سطوح می‌گردد. مطمئن باشید، با رعایت این نکات تا حدود زیادی از انتقال آلودگی جلوگیری خواهید کرد. همیشه سعی کنید، توجه لازم را در انتخاب بهترین ماده ضدعفونی کننده داشته باشید؛ چرا که به طور مستقیم با سلامت شما در ارتباط است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *