مقالات

ضدعفونی آشپزخانه

ضدعفونی آشپزخانه

ضدعفونی و گندزدایی کرونا

طی تحقیقی در مجله پزشکی “نیوانگلند” به تاریخ هفدهم مارس 2020، انتشار ویروس کرونا از طریق اشیاء به نسبت مدت زمان ماندگاری آن ها بر روی سطوح اعلام شده، که می تواند بر اساس تماس مستقیم، باعث انتقال ویروس کرونا به انسان شود. بدین ترتیب اهمیت ضدعفونی کرونای موجود بر روی لوازم خانه بر همگان پوشیده نیست. استفاده از انواع مواد ضدعفونی کرونا برای لوازم و وسایل داخل خانه، می تواند خطر گسترش ویروس را به شدت کاهش دهد. مهمترین بخش خانه، که آشپزخانه آن می باشد، برای از بین بردن ویروس بر روی لوازم آشپزی و مواد خوراکی، ضدعفونی کرونا بسیار واجب می باشد.

امروزه با شیوع ویروس کرونا در سرتاسر جهان دغدغه بیشتر افراد پیشگیری از ابتلا به این ویروس می باشد. و همانطور که می دانید یکی از راه های انتقال ویروس کرونا تماس با سطوح آلوده می باشد. مهم ترین و پرکاربردترین قسمت خانه ، آشپزخانه است و احتمال آلودگی در این قسمت نیز بیشتر می باشد بنابراین ضدعفونی کردن مداوم سطوح و وسایل آشپزخانه برای جلوگیری از مبتلا شدن به کرونا از موارد ضروری به شمار می رود.

نحوه ضدعفونی آشپزخانه

ضد عفونی آشپزخانه از لحاظی واجب می باشد؛ چون مواد خوراکی خریداری شده از محیط بیرونی خانه ابتدا وارد آشپزخانه می شود، و ممکن است از طریق غذا وارد بدن شوند، پس واجب است که ضدعفونی آشپزخانه را جزو اولویت ها بدانیم:

 • سبزیجات و میوه ها را بدون شستشو در یخچال قرار نگیرد. قبل از شستشوی میوه ها در سینک، حتما سینک را با مواد ضدعفونی کننده، تمیز نمایید.
 • شستشوی روزانه کف آشپزخانه، دستگیره یخچال و کابینت ها به همراه درب آن ها، با مواد ضدعفونی کننده برای جلوگیری از انتشار کرونا واجب است.
 • مواد خوراکی خاص را می توانید با دستمال الکل دار ضدعفونی کنید اما سایر خریدهای مواد خوراکی که دارای وکیوم هستند باید با آب و مواد ضدعفونی کننده شستشو شوند.
 • محل های برخورد کیسه ی خرید مواد خوراکی و حتی سینک آشپزخانه پس از اتمام کار باید دوباره ضدعفونی شوند.
 • ضدعفونی ماشین لباسشویی به دلیل وجود رطوبت و بستر رشد ویروس ها واجب می باشد، و برای این کار ابتدا باید محفظه پودر را جداسازی و کامل شستشو نمایید. سپس سراغ محفظه فیلتر پایین بروید، این محفظه به دلیل تجمع نخ های جدا شده از لباس، اهمیت ویژه ای دارد. برای ضدعفونی ماشین لباسشویی، تمیز نمودن لاستیک دور درب و سطح کلی بدنه نیز، واجب می باشد. تمامی مراحل ضدعفونی باید با استفاده از مواد مخصوص و جهت جلوگیری از انتشار ویروس کرونا باشد.

ضدعفونی سینک آشپزخانه

از آنجایی که موادی که از بیرون خریداری می شوند در سینک آشپزخانه شسته و ضدعفونی می شوند بنابراین سینک ظرفشویی از جمله مواردی است که بیشتر در معرض آلودگی است و میتواند موجب انتقال ویروس شود.به همین علت شست وشو و ضدعفونی روزانه سینک آشپزخانه از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

نحوه ی ضدعفونی کردن سینک ظرفشویی

1- استفاده از دستکش یکبار مصرف قبل از شروع ضدعفونی . درصورت استفاده نکردن از دستکش یکبار مصرف حتما بعد از استفاده ضدعفونی شود.
2- اگر سینک بسیار کثیف بود ابتدا با استفاده از آب و صابون سطح سینک تمیز شود و سپس با استفاده از محلول های ضدعفونی مانند الکل و یا وایتکس ضدعفونی شود.

ضد عفونی لباس ها

 • برای ضدعفونی لباس ها مطمعناً اولین اقدام و متداول ترین آن، شستشو با دمای بالا می باشد. حتما از مواد ضدعفونی کننده برای شستشوی لباس ها استفاده نمایید.
 • تونل های مه، متشکل از مواد ضدعفونی کننده برای ضدعفونی لباس ها در مکان های عمومی به کار می روند.
 • از بخار آب نیز می توانید برای ضدعفونی کردن لباس ها کمک بگیرید.
 • از قرار دادن لباس های بیرون خود، بر روی آویز در کنار سایر لباس ها خودداری فرمایید.
 • لباس ها را پس از شستشو در جایی قرار دهید تا کاملا خشک شوند.
 • حتما از پوشیدن دستکش یک بار مصرف، برای حمل لباس های کثیف استفاده کنید.
 • مواد ضدعفونی لباس ها بهتر می توانند در از بین بردن ویروس ها کمک کنند؛ پس بجای استفاده از آب داغ که می تواند به بافت پارچه لباس آسیب بزند و یا ماده سفیدکننده، که می تواند رنگ لباس ها را از بین ببرد، بهتر است از مواد ضدعفونی کننده مخصوص لباس ها استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *