ضدعفونی میوه و سبزیجات

ضدعفونی میوه و سبزیجات

ضدعفونی میوه و سبزیجات | پاک نشان

اهمیت ضد عفونی صحیح سبزیجات

آشنایی با روش صحیح ضدعفونی میوه و سبزیجات باعث می شود تا شما با خیالی آسوده آنها را مصرف نمایید. رژیم غذایی همراه با میوه و سبزیجات فراوان فواید مهمی برای سلامتی به همراه دارد. اما برای بهره مندی کامل از خواص این مواد مهم است که آنها را با خیال راحت انتخاب و آماده کنید. با توجه به شیوع بیماری کووید 19، ضدعفونی میوه در کرونا اهمیت بیشتری پیدا می کند. میوه ها و سبزیجات، مواد مغذی را به رژیم غذایی اضافه کرده و از بدن در برابر بیماری های قلبی، سکته مغزی و برخی سرطان ها به خوبی محافظت می کنند. علاوه بر این، انتخاب سبزیجات و میوه ها به جای غذاهای پر کالری می تواند به شما در کنترل وزن کمک کند، اما گاهی اوقات میوه ها و سبزیجات خام حاوی میکروب های مضر هستند که می توانند شما و خانواده تان را بیمار کنند، از جمله این بیماری های خطرناک می توان به سالمونلا و لیستریا اشاره کرد. میکروب های موجود در محصولات تازه درصد زیادی از بیماری های میکروبی و ویروسی را منتقل میکنند. به همین دلیل روش صحیح ضدعفونی میوه و سبزیجات بسیار مهم است.

نحوه ضدعفونی میوه و سبزیجات

 • قبل از هر چیز هنگام خرید محصولی را انتخاب کنید که کمتر آسیب دیده باشد. تا از عدم ورود میکروب به درون بافت میوه مطمئن شوید.
 • قبل و بعد از ضدعفونی میوه و سبزیجات، ضدعفونی منزل، دستها، وسایل آشپزخانه و سطوح آماده سازی غذا، از جمله تخته خرد کن و میزها را با دقت انجام دهید.
 • ضدعفونی سینک ظرفشویی قبل از شستن میوه ها و سبزیجات را با مواد شوینده و آب داغ انجام دهید. سینک محیطی مرطوب است و باکتری ها به راحتی در آن تجمع می یابند، بنابراین شستشو و ضدعفونی کردن آن قبل از شستن میوه ها و سبزیجات ضروری است.
 • میوه ها و سبزیجات را زیر آب روان بشویید یا اسکراب کنید، حتی اگر قصد ندارید پوست آن را بخورید. میکروب های موجود در لایه برداری یا پوست هنگام برش میوه ها و سبزیجات می توانند داخل آن قرار بگیرند.
 • شستن میوه ها و سبزیجات با صابون، شوینده یا محصولات تجاری توصیه نمی شود. از محلول های سفید کننده به هیچ وجه استفاده نکنید. اگر از مایع ظرفشویی استفاده میکنید، یک قطره از آن را با 2 الی 4 لیتر آب ترکیب کنید و میوه ها و سبزیجات را به مدت 5 تا دقیقه 10در آن قرار دهید.
 • از محلول‌های طبیعی و خانگی برای ضدعفونی میوه و سبزیجات استفاده کنید. از جمله مواد ضدعفونی کننده خانگی می توان نمک، سرکه سفید و جوش شیرین یا بیکربنات سدیم را نام برد. برای ضد عفونی میوه و سبزیجات، ابتدا باید هر گونه آلودگی و مواد زائد روی آنها را پاک کرده و سپس آنها را به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه در محلول ساخته شده از مواد فوق قرارداد.
 • بر روی برخی از میوه ها و سبزیجات بسته بندی شده، محصولات ضد عفونی کننده مجاز حک شده است، آنها را با دقت مطالعه کنید و مطابق دستورالعمل عمل نمایید.

میوه یا سبزیجات خشک را با دستمال کاغذی و اسپری محلول سرکه سفید و آب تمیز کنید.

ضدعفونی و گندزدایی سطوح با کلر

ضدعفونی و گندزدایی سطوح با کلر

ضدعفونی سطوح با کلر | پاک نشان

ضدعفونی کردن سطوح با کلر

مهمترین فاکتور برای مبارزه با باکتری‌ها و ویروس‌ها، انتخاب یک گندزدای قوی و به‌صرفه است. کلر با شکستن پیوندهای شیمیایی در مولکول‌های عوامل بیماری ‌زا، به طور موثری با آن‌ها مبارزه کرده و در نهایت آن‌ها را از بین می‌برد.

بررسی‌های انجام شده نشان می­دهد که مسیر انتقال غیر مستقیم از طریق اشیا و سطوح، نقش مهمی در شیوع بیماری‌های ویروسی دارند. از طرف دیگر، مطالعاتی درباره انتقال ویروس کرونا به افراد از طریق سطوح آلوده انجام شده است. نتایج ثابت کرده­اند که ضدعفونی سطوح با کلر نقش مهمی در جلوگیری از انتقال ویروس کرونا به سایرین داشته است. اگرچه، انتقال ویروس کرونا بیشتر از طریق قطرات تنفسی انجام می‌شود، اما نباید از نقش اشیا و سطوحی مانند دستگیره‌های در، میز، صفحه کلید، اسباب بازی و غیره غافل شد. شواهد موجود نشان می‌دهند که ویروس کرونا ممکن است تا ساعت‌ها یا حتی روزها روی انواع مختلف سطوح، زنده بماند.

پاک کننده‌های حاوی کلر مانند سفید کننده‌ها، با ضدعفونی کردن سطوح سخت و غیر متخلخل، ویروس‌ها را از بین می‌برند. طبق یافته‌های آژانس حفاظت از محیط زیست، در صورتی که گندزدایی با کلر به درستی مورد استفاده قرار بگیرد، این ماده از قوی‌ترین و موثرترین عوامل ضدعفونی ویروس کرونا می‌باشد.

نکات مهم در ضد عفونی و گندزدایی با کلر 

به یاد داشته باشید، هنگام ضدعفونی کردن سطوح با کلر، حتما دستورالعمل‌های روی محصول را مطالعه کرده و به نکات ایمنی توجه کنید. ضد‌عفونی‌کننده‌های حاوی کلر، فقط برای سطوح سخت کاربردی هستند. بنابراین، از استفاده روی پارچه و سایر مواد با بافت نرم یا پوست انسان جدا خودداری کنید.

ضمناً به یاد داشته باشید، چنانچه از سفید‌کننده یا پاک‌کننده حاوی کلر، برای ضدعفونی کردن سطوح استفاده می‌کنید، هرگز آن را با محصولات دیگری که حاوی آمونیاک یا سرکه هستند، مخلوط نکنید. ترکیب آن با آمونیاک یا سرکه، موجب آزاد شدن گازهای مضر و سمی در هوا می‌شود؛ که در نتیجه مشکلات تنفسی را به همراه دارد.

در اماکنی که رفت و آمد کم است، می­توان از مواد ضدعفونی مانند پراکسید هیدروژن استفاده کرد، اما در محیط­ هایی با رفت و آمد بالا استفاده از کلر نسبت به سایر مواد ضدعفونی کنند به صرفه ­تر می­باشد.

توجه داشته باشید که ابتدا باید سطوح مدنظر را با آب و صابون یا مواد شوینده کاملا تمیز کنید؛ تا جایی که مطمئن شوید آلودگی‌ها از بین رفته‌‌اند. حالا نوبت استفاده از یک ضدعفونی‌کننده قوی است. همیشه تمیز کردن سطوح را از مناطقی با آلودگی کمتر شروع کنید. زیرا در صورتی که تمیز کردن از مناطق با تراکم آلودگی بالاتر شروع شود، باعث پخش شدن آلودگی در تمامی سطوح می‌گردد. مطمئن باشید، با رعایت این نکات تا حدود زیادی از انتقال آلودگی جلوگیری خواهید کرد. همیشه سعی کنید، توجه لازم را در انتخاب بهترین ماده ضدعفونی کننده داشته باشید؛ چرا که به طور مستقیم با سلامت شما در ارتباط است.

مضرات وایتکس در دوران کرونا

مضرات وایتکس در دوران کرونا

مضرات وایتکس در دوران کرونا | پاک نشان

گندزدایی و ضدعفونی سطوح آلوده

کرونا یک بیماری ویروسی واگیردار و خطرناکی است که ویروس آن می­تواند از راه­های مختلفی مانند تنفس، لمس سطوح آلوده و… به انسان سرایت نماید. مدت ماندگاری این ویروس روی انواع سطوح، مختلف می­باشد و ممکن است بسته به جنس سطوح این مدت، از چند روز تا یک ماه باشد؛ لذا گندزدایی و ضدعفونی ساختن سطوح ضروری به نظر می­رسد. گندزدایی به کار بردن مواد شیمیایی و فیزیکی با هدف خنثی سازی رشد و حذف مواد میکروبی می­باشد. موادی که برای گندزدایی استفاده می­شوند از نظر قدرت حذف و نابودی میکروارگانیسم­ها به سه دسته بالا، بینابین و پایین تقسیم می­شوند. همچنین مواد ضدعفونی کننده هم برای از بین بردن مواد میکروبی استفاده می­شود ولی به طور قطع آن­ها را از بین نمی­برد. وایتکس یکی از این مواد ضدعفونی کننده می­باشد که به آن می­پردازیم. مواد گندزدا و ضدعفونی کننده کاربردشان برای سطوح بیرونی می­باشد و باید به شدت در برابر این مواد نکات حفاظتی را رعایت کرد تا با لمس، تنفس، خوردن و آشامیدن وارد بدن نشوند. همچنین چند مواد ضدعفونی کننده را نباید به صورت هم­زمان استفاده کرد، زیرا باعث می­شود اثرات یکدیگر را خنثی سازند.

وایتکس و کاربرد های آن در پاکیزگی و گندزدایی

بسیاری از مردم با تصور این­که از هر نوع ماده ضدعفونی و گندزدایی می­توانند برای پاکیزگی سطوح استفاده کنند، دست به ضدعفونی محل زندگی یا کار خود با استفاده از موادی می­زنند که به سلامتی­شان لطمه وارد می­نماید. یکی از این مواد، مایع سفیدکننده یا وایتکس(هیپوکلریت سدیم) می­باشد. وایتکس که آب ژاول هم نامیده می­شود، به دلیل کاربردهای فراوانی که مانند بوزدایی و گندزدایی دارد، استفاده خانگی نیز دارد. در مصارف خانگی برای پاکیزگی سرویس­های بهداشتی، ضدعفونی با این ماده انجام می­شود که اگر در حین کار از ماسک و دست­کش انجام نشود، بسیار خطرناک است، بنابراین باید نکات ایمنی رعایت گردد.

مضرات و خطرات استفاده از وایتکس

با فراگیر شدن بیماری کرونا، افراد بیش از پیش به مواد ضدعفونی کننده روی آورده­اند و اگر قصد استفاده از وایتکس را دارند باید نکاتی را در این باره بدانند. دانستن مضرات وایتکس در دوران کرونا می­تواند تا حدی استفاده از این ماده سمی را کاهش دهد؛ زیرا صدمات جبران ناپذیری به اعضای خانواده وارد می­شود. به عنوان مثال استفاده هم­زمان از آب گرم و وایتکس بسیار مضر می باشد، زیرا گاز کلر موجود در آن آزاد می­شود و باعث مسمومیت می­گردد. قدرت ضدعفونی کنندگی بالای این ماده، در از بین بردن باکتری و ویروس­ها منجر به کاربرد ناصحیح آن در دوران بیماری کرونا گردیده است. اگر نکات زیر را رعایت نکنید، به جای ویروس کرونا، وایتکس به شما و بدنتان آسیب وارد می­کند:

 • در استفاده از آن بر روی فلزات باید به قدرت خورندگی این ماده توجه داشت. زیرا در مدت طولانی باعث خوردگی فلزات و یا سطوح رنگ شده می­شود.
 • اگر قصد رقیق کردن آن را برای ضدعفونی سطوح خانه خود دارید حتما از آب سرد استفاده نمایید و آن را تا یک شبانه­روز استفاده کنید تا خواص آن از بین نرود.
 • محیطی که در آن گندزدایی با وایتکس استفاده می­شود حتما باید دارای تهویه مناسب باشد.
 • از ریختن آن بر­روی پارچه­های پشمی و ابریشمی خودداری نمایید.
 • به کودکان خود اجازه ندهید با این مواد بازی کنند.
 • آن را به هیچ عنوان با جوهر نمک ترکیب ننمایید.
 • از تماس آن با پوست جلوگیری نمایید.

مواردی که بیان شد در صورت رعایت نشدن می­توانند از مضرات ضدعفونی خانه با وایتکس باشد که آسیب به ریه یکی از پیامدهای استفاده از این ماده ضدعفونی کننده می­باشد. با این تفاسیر برای از بین بردن ویروس در منازل به هیچ وجه ضدعفونی با وایتکستوصیه نمی­شود.

خدمات ضدعفونی سیار

خدمات ضدعفونی سیار چیست؟

خدمات ضدعفونی سیار برای خانه و اماکن عمومی

خدمات ضدعفونی سیار چیست؟

در مواقعی که یک بیماری مانند کووید-19 به صورت همه گیر شیوع پیدا می کند، رعایت بهداشت عمومی و ضدعفونی مکرر محیط خانه و محل کار بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به بیماری است. ضدعفونی سطوحی که بیشترین تماس را با آن ها داریم نیز از مهمترین روش های کنترل و قطع زنجیره ی انتقال این نوع بیماری ها است. ضدعفونی سیار جهت ضدعفونی مساجد، مراکز تجاری، مجتمع های مسکونی، باشگاه های ورزشی و بیمارستان ها در دسترس هستند.

خدمات ضدعفونی سیار

خدمات ضدعفونی سیار ساختمان های مسکونی و مشاعات

به طور کلی مشاعات ساختمان های مسکونی مانند آسانسور و راه پله ها به دلیل رفت و آمد های افراد مختلف یکی از آلوده ترین مکان ها هستند که در صورت ضدعفونی نکردن، ممکن است باعث انتشار بیماری شوند.

خدمات ضدعفونی سیار محیط خانه و محل کار

اگر فردی در خانه بیمار است یا شما مجبور هستید به خارج از خانه بروید، برای جلوگیری از ابتلا یا انتقال بیماری به سایر اعضای خانواده باید بخش های مختلف خانه مانند آشپزخانه، اتاق خواب ها، سرویس بهداشتی و … ضدعفونی شوند.
با وجود شرایط قرنطینه بعضی از مشاغل هنوز به صورت حضوری به کار خود ادامه می دهند. ضدعفونی محل کار و رعایت بهداشت عمومی توسط کارمندان باید به صورت کامل انجام پذیرد.

خدمات ضدعفونی سیار باشگاه های ورزشی

تجهیزات ورزشی که در باشگاه های بدنسازی وجود دارند در صورت آلوده بودن می توانند به سرعت به دیگران منتقل شوند. 80 درصد انتقال میکروب و ویروس از طریق تماس با سطوح آلوده در باشگاه ها صورت می گیرد. پس دستگاه های بدنسازی، کمد لباس و … نیز باید با محلول های مناسب ضدعفونی شوند.

خدمات ضدعفونی سیار بیمارستان ها

مراکز بهداشتی و بیمارستان ها به دلیل حجم زیاد مراجعه کنندگانی که دارند همیشه باید محیطی استریل شده و تمیز داشته باشند. برای ضدعفونی تجهیزات پزشکی و محیط بیمارستان ها باید از موادی استفاده شود که عوامل بیماری زا مانند انواع ویروس، قارچ و باکتری را به سرعت از بین برده و همچنین برای بیماران و پرسنل عوارضی نداشته باشد.

خدمات ضدعفونی سیار
ضدعفونی اتاق کودک

اهمیت ضدعفونی اتاق کودک

بررسی اهمیت ضدعفونی اتاق کودک و وسایل بازی

سلامتی کودکان همیشه برای والدین اهمیت فراوانی دارد. کودکان در سنین پایین تر وسایل بازی خود را به صورت مداوم به سمت دهان خود می برند که در صورت تمیز نبودن وسایل بازی ممکن است کودک بیمار شود. همچنین از ضدعفونی کردن وسایلی مانند شیشه شیر و ظرف غذای کودک نیز نباید غافل شد.

اهمیت ضدعفونی اتاق کودک

ضدعفونی اتاق کودک

با پیدا شدن بیماری کرونا نگرانی والدین نیز چند برابر شده است. همانطور که می دانیم کودکان سیتم دفاعی ضعیف تری نسبت به بزرگسالان دارند. پس برای حفظ سلامتی کودک باید به صورت مرتب وسایلی که با آن ها در ارتباط است و همچنین اتاق کودک تمیز و ضدعفونی شوند. از آنجایی که ممکن است محتوای بسیاری از مواد ضدعفونی کننده برای کودک مضر باشد، باید از محلول های ضدعفونی کننده ی مناسب و کم خطر برای ضدعفونی اتاق و وسایل کودک استفاده شوند. روش ضدعفونی کردن وسایل بازی کودک نیز با توجه به جنس آن ها متفاوت است. وسایل بازی قابل شستوشو را می توان در ماشین لباسشویی ضدعفونی کرد و سایر وسایل را با محلول های پاک کننده مناسب تمیز کرد.

همچنین باید توجه داشت که برای ضدعفونی کردن آن ها از تمیز کننده هایی استفاده کنیم که با محیط زیست سازگارند و مواد شیمیایی خطرناکی نداشته باشند که برای کودک حساسیت زا نباشند. ضدعفونی اتاق کودک با نظافت روزانه آن متفاوت است. در ضدعفونی اتاق کودک باید توجه داشت که کف اتاق، کفپوش، چارچوب تخت، دستگیره های در و کمد باید مرتبا تمیز شوند. رعایت بهداشت ملحفه های سرویس خواب کودک نیز اهمیت زیادی دارد. نورگیر مناسب و تهویه ی مداوم هوای اتاق نیز از مهمترین ویژگی های اتاق کودک است که از رشد انواع میکروب و باکتری جلوگیری می کند.

ضدعفونی اتاق کودک
ضدعفونی آشپزخانه

ضدعفونی آشپزخانه

ضدعفونی و گندزدایی کرونا

طی تحقیقی در مجله پزشکی “نیوانگلند” به تاریخ هفدهم مارس 2020، انتشار ویروس کرونا از طریق اشیاء به نسبت مدت زمان ماندگاری آن ها بر روی سطوح اعلام شده، که می تواند بر اساس تماس مستقیم، باعث انتقال ویروس کرونا به انسان شود. بدین ترتیب اهمیت ضدعفونی کرونای موجود بر روی لوازم خانه بر همگان پوشیده نیست. استفاده از انواع مواد ضدعفونی کرونا برای لوازم و وسایل داخل خانه، می تواند خطر گسترش ویروس را به شدت کاهش دهد. مهمترین بخش خانه، که آشپزخانه آن می باشد، برای از بین بردن ویروس بر روی لوازم آشپزی و مواد خوراکی، ضدعفونی کرونا بسیار واجب می باشد.

امروزه با شیوع ویروس کرونا در سرتاسر جهان دغدغه بیشتر افراد پیشگیری از ابتلا به این ویروس می باشد. و همانطور که می دانید یکی از راه های انتقال ویروس کرونا تماس با سطوح آلوده می باشد. مهم ترین و پرکاربردترین قسمت خانه ، آشپزخانه است و احتمال آلودگی در این قسمت نیز بیشتر می باشد بنابراین ضدعفونی کردن مداوم سطوح و وسایل آشپزخانه برای جلوگیری از مبتلا شدن به کرونا از موارد ضروری به شمار می رود.

نحوه ضدعفونی آشپزخانه

ضد عفونی آشپزخانه از لحاظی واجب می باشد؛ چون مواد خوراکی خریداری شده از محیط بیرونی خانه ابتدا وارد آشپزخانه می شود، و ممکن است از طریق غذا وارد بدن شوند، پس واجب است که ضدعفونی آشپزخانه را جزو اولویت ها بدانیم:

 • سبزیجات و میوه ها را بدون شستشو در یخچال قرار نگیرد. قبل از شستشوی میوه ها در سینک، حتما سینک را با مواد ضدعفونی کننده، تمیز نمایید.
 • شستشوی روزانه کف آشپزخانه، دستگیره یخچال و کابینت ها به همراه درب آن ها، با مواد ضدعفونی کننده برای جلوگیری از انتشار کرونا واجب است.
 • مواد خوراکی خاص را می توانید با دستمال الکل دار ضدعفونی کنید اما سایر خریدهای مواد خوراکی که دارای وکیوم هستند باید با آب و مواد ضدعفونی کننده شستشو شوند.
 • محل های برخورد کیسه ی خرید مواد خوراکی و حتی سینک آشپزخانه پس از اتمام کار باید دوباره ضدعفونی شوند.
 • ضدعفونی ماشین لباسشویی به دلیل وجود رطوبت و بستر رشد ویروس ها واجب می باشد، و برای این کار ابتدا باید محفظه پودر را جداسازی و کامل شستشو نمایید. سپس سراغ محفظه فیلتر پایین بروید، این محفظه به دلیل تجمع نخ های جدا شده از لباس، اهمیت ویژه ای دارد. برای ضدعفونی ماشین لباسشویی، تمیز نمودن لاستیک دور درب و سطح کلی بدنه نیز، واجب می باشد. تمامی مراحل ضدعفونی باید با استفاده از مواد مخصوص و جهت جلوگیری از انتشار ویروس کرونا باشد.

ضدعفونی سینک آشپزخانه

از آنجایی که موادی که از بیرون خریداری می شوند در سینک آشپزخانه شسته و ضدعفونی می شوند بنابراین سینک ظرفشویی از جمله مواردی است که بیشتر در معرض آلودگی است و میتواند موجب انتقال ویروس شود.به همین علت شست وشو و ضدعفونی روزانه سینک آشپزخانه از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

نحوه ی ضدعفونی کردن سینک ظرفشویی

1- استفاده از دستکش یکبار مصرف قبل از شروع ضدعفونی . درصورت استفاده نکردن از دستکش یکبار مصرف حتما بعد از استفاده ضدعفونی شود.
2- اگر سینک بسیار کثیف بود ابتدا با استفاده از آب و صابون سطح سینک تمیز شود و سپس با استفاده از محلول های ضدعفونی مانند الکل و یا وایتکس ضدعفونی شود.

ضد عفونی لباس ها

 • برای ضدعفونی لباس ها مطمعناً اولین اقدام و متداول ترین آن، شستشو با دمای بالا می باشد. حتما از مواد ضدعفونی کننده برای شستشوی لباس ها استفاده نمایید.
 • تونل های مه، متشکل از مواد ضدعفونی کننده برای ضدعفونی لباس ها در مکان های عمومی به کار می روند.
 • از بخار آب نیز می توانید برای ضدعفونی کردن لباس ها کمک بگیرید.
 • از قرار دادن لباس های بیرون خود، بر روی آویز در کنار سایر لباس ها خودداری فرمایید.
 • لباس ها را پس از شستشو در جایی قرار دهید تا کاملا خشک شوند.
 • حتما از پوشیدن دستکش یک بار مصرف، برای حمل لباس های کثیف استفاده کنید.
 • مواد ضدعفونی لباس ها بهتر می توانند در از بین بردن ویروس ها کمک کنند؛ پس بجای استفاده از آب داغ که می تواند به بافت پارچه لباس آسیب بزند و یا ماده سفیدکننده، که می تواند رنگ لباس ها را از بین ببرد، بهتر است از مواد ضدعفونی کننده مخصوص لباس ها استفاده شود.
انواع محلول ضدعفونی کننده

انواع محلول ضدعفونی کننده

فروش انواع محلول های ضدعفونی کننده

استفاده از مواد ضدعفونی کننده باعث ایجاد فعالیت ضد میکروبی می شود که در نتیجه آن علاوه بر بهبود سلامت در بیماران و کارکنان درمانی می توان از ابتلا به بیماری نیز جلوگیری کرد. با شیوع ویروس کرونا بحث در رابطه با مواد ضدعفونی کننده و نحوه استفاده از آن ها د میان عموم مردم رواج پیدا کرد. در ادامه سعی خواهیم کرد توضیح مختصری در رابطه با انواع محلول های ضدعفونی کننده ارائه دهیم.

انواع مواد ضدعفونی کننده:

فروش محلول ضدعفونی کننده

الکل:

ترکیبی آلی محلول در آب می باشد و شامل دو نوع ،اتانول و ایزوپروپیل در دسترس است. طبق نظر متخصصین الکل 70 درصد بیشترین اثربخشی را در از بین بردن کرونا دارد. در بین الکل ها متانول دارای ضعیف ترین اثر میکروب کشی است.

کلر و ترکیبات آن:

هیپو کلریت سدیم(آب ژاول یا وایتکس) با غلظت بین 6.15%–5.25% . وایتکس بطور گسترده در ضدعفونی کردن سطوح استفاده می شود.کلر ضدعفونی کننده سطح متوسط می باشد. از مزایای ترکیبات کلر می توان به ارزانی و عملکرد سریع آن اشاره نمود. و از معایب آن تحریک چشم ، مری و ایجاد زخم معده نام برد.
دو محلول مورد اشاره فوق بیشترین استفاده و اثرگذاری را در از بین بردن کرونا داشته اند؛ اما در ادامه با چند ماده ضدعفونی کننده دیگر نیز آشنا می شویم.

فرمالدئید:

ضد عفونی کننده سطح بالاای که بر روی همه میکروارگانیسمها از جمله اسپور باکتریایی مواثر است و به دو فرم محلول و گازی در دسترس می باشد.

پراکسید هیدروژن(آب اکسیژنه):

طبق مطالعات گسترده این ماده دارای اثرات مطلوب ضد باکتری، ویروسیدال، اسپورسیدال و قارچ کش می باشد. محلول 0.5% پراکسید هیدروژن می تواتند در یک دقیقه باکتریها و ویروسها را ازبین ببرد و در 5 دقیقه مایکوباکتریوم و قارچ ها نابود کند.

پراستیک اسید:

به اثرگذاری سریع بر میکروارگانیسمها معروف می باشد. و از مزایای آن می توان به فقدان محصولات جانبی مضر در طبیعت اشاره که در نهایت به اسید استیک، آب و اکسیژن تجزیه می شود. از برتری های دیگر این ماده اثرگذاری آن در دمای پایین و بر مواد آلی می باشد.

ترکیب پراستیک اسید و پراکسید هیدروژن:

طبق مطالعات انجام گرفته ترکیب پراستیک اسید و پراکسید هیدروژن تمام میکروارگانیسم ها در مدت زمان 20 دقیقه از بین می برد. و ترکیبی شامل 0.08% پراستیک اسید و 1% پراکسید هیدروژن عملکرد بهتری نسبت به مایکوباکتریوم های مقاوم به گلوتارآلدیید دارند.

فروش محلول ضدعفونی کننده

توجه

برخی از مواد ضدعفونی کننده باعث ایجاد آسم می شود (به عنوان مثال، سفید کننده کلر / هیپوکلریت سدیم، ترکیبات آمونیوم چهارتایی) بعضی در ایجاد سرطان نقش دارند. حساسیت پوست در استفاده از برخی مواد ضدعفونی کننده دیده شده است (به عنوان مثال، کلر سفید کننده، روغن کاج و تیمول) و یا خطرات زیست محیطی ایجاد می کنند همانند نقره و ترکیبات کلرید آمونیوم چهارتایی.

ضدعفونی آسانسور

انجام خدمات ضدعفونی آسانسور در برابر کرونا

ضدعفونی آسانسور

ضد عفونی آسانسور

کابین آسانسور به عنوان مکانی که در مجتمع های مسکونی و محل کار، هر روزه مورد استفاده ساکنین مجتمع و مراجعین به محل کار است در صورت عدم ضد عفونی و انجام اقدامات پیشگیرانه، می تواند به یکی از کانون های تجمع ویروس در ساختمان تبدیل شود.

با انجام چند اقدام ساده ضدعفونی ویروس کرونا خواهید توانست از انتشار این ویروس در بین اعضای ساختمان جلوگیری به عمل آورید.

قدم اول: کف و دیواره ها، درب و دستگیره درب کابین آسانسور را هر روزه ضدعفونی کنید
برای ضدعفونی کف کابین آسانسور ابتدا آن را با آب گرم خیس کنید سپس با کشیدن تی کف آسانسور را از لکه ها و جرم ها تمیز کنید. سپس با افزودن محلول ضد عفونی یا وایتکس رقیق به کف آسانسور اجازه دهید تا با جریان هوای آزاد خشک شود. در طی این مدت باید استفاده از آسانسور برای ساکنین و مراجعین مسدود شود و یا با نصب پوستر و اطلاعیه های آن ها را از استفاده از آسانسور باز داشت.

برای ضدعونی آینه و دیواره های کابین و درب و دستگیره درب آسانسور، بعد از تمیز کردن و لکه گیری آن، محلول ضدعفونی کننده را بر روی این سطوح اسپری کنید و اجازه دهید محلول خود به خود خشک شود.

ضد عفونی دکمه های آسانسور

برای ضدعفونی دکمه های آسانسور هرگز محلول ضدعفونی را مستقیما بر این سطوح اسپری نکیند. همچنین برای ضدعفونی این سطوح استفاده از وایتکس رقیق شده، به دلیل واکنش منفی با پلی کربنات، توصیه نمیشود. مقداری الکل 70 درصد را به دستمال تمیز (و ترجحا میکروفیبر) آغشته کرده و بر روی دکمه ها و درزهای اطراف آن بکشید.

به طور کلی توصیه می شود برای ضد عفونی تخصصی آسانسور به دلیل استفاده مکرر و هر روزه از آن به فکر راه حل های روزانه، همچون قرارر دادن ژل و محلول ضدعفونی کننده در داخل کابین، باشید.

ضدعفونی آسانسور
ضد عفونی سرویس بهداشتی

ضدعفونی سرویس بهداشتی

انجام خدمات تخصصی ضد عفونی سرویس های بهداشتی

ضدعفونی تخصصی سرویس بهداشتی و حمام و توجه به نظافت این دو جزء از منزل از جمله اقدامات ضروری سلامت هر خانه محسوب می شود. حمام و سرویس بهداشتی به عنوان بخش هایی از هر خانه یا محل کار که در آن با شستوشوی دست ها و بدن در صدد زدودن چرک و آلودگی بر می آییم وهمچنین به دلیل داشتن رطوبت زیاد، بیش از بخش های دیگر در معرض تجمع باکتری و انواع ویروس قرار دارد.
با شیوع ویروس کرونا و ادامه داشتن وضعیت اپیدمی بیماری ناشی از این ویروس متخصصین بهداشت و بیماری های عفونی همگی بر اهمیت شست و شوی مداوم دست ها و بدن در پیشگیری از بیماری کرونا تاکید داشتند. بنابراین ضد عفونی سرویس بهداشتی نیز بیش از پیش به اولویت های ضدعفونی و اقدامات پیشگیرانه تبدیل شد.

ضد عفونی سرویس بهداشتی

ضدعفونی سرویس بهداشتی

 • سطح سرامیک دستشویی را ابتدا با آب خیس کنید؛
 • جرم ها و لکه های موجود در سطوح (کف و دیوار) سرویس بهداشتی را با فرچه مخصوص تمیز کنید و سپس مجددا این سطوح را آبکشی کنید؛
 • سطوح فوق را به وایتکس رقیق شده آغشته نمایید؛
 • اجازه دهید سطوح آغشته به وایتکس رقیق شده در معرض هوا خشک شود.

اگر در سرویس بهداشی از توالت فرنگی استفاده می کنید:

 • سنگ دستشویی را با فرچه توالت جرم گیری کنید؛
 • بعد از آبکشی یک لیوان وایتکس به کاسه توالت اضافه کنید؛
 • بعد از 10 دقیقه دکمه تخلیه را فشار دهید تا سنگ دستشویی شسته شود.

ضدعفونی حمام

 • تمام سطوح حمام، سینک، شیر آب، کف، دیوار و سقف (برای ضدعفونی سقف از بخارشوی هم می توانید استفاده کنید)، دستگیره درب و … با آب داغ و صابون بشویید؛
 • بعد از شست و شوی کف، دیوار و وان آن ها را با وایتکس رقیق شده خیس کنید و بگذارید در معرض هوای آزاد خشک شود؛
 • لیف، کیسه، شامپو و سطل زباله حمام را در جای دیگری جداگانه کاملا شستو شو دهید و سپس بگذارید در معرض آفتاب خشک شوند.
ضد عفونی سرویس بهداشتی

ضدعفونی شیرآلات حمام و دستشویی

شیرآلات و دستگیره ها و دوش را با الکل 70 درصد یا وایتکس رقیق شده اسپری کنید. ضدعفونی جای مسواک ها، مسواک و تیوب خمیردندان، بطری شامپو و جای آن ها در حمام نیز از اهمیت فوق العاده ای برخوردارند. این اشیا همیشه در معرض رطوبت حمام و تجمع باکتری و ویروس ها قرار دارند و به طور روزانه باید به تمیزی و ضدعفونی بودن آن ها دقت کرد.

پیشگیری از کرونا

پیشگیری از کرونا

پیشگیری و درمان بیماری کرونا

پیشگیری از کرونا

پیشگیری از کرونا

با شیوع ویروس کرونا همه متخصصین بهداشت باور داشتند که علی رغم نبود واکسن برای این بیماری، با رعایت اصول بهداشتی، شستن مکرر دست ها و ضدعفونی منزل، خودرو و محل کار و سایر مکان های پرتردد، می توان تا حدود زیادی از ابتلا به کرونا پیشگیری کرد.
سالمندان، افرادی که دارای بیماری های زمینه ای مانند دیابت، بیماری های قلبی و عروقی و خانم های باردار بیشتر از همه گروه های مستعد ابتلا به بیماری حاصل از ویروس کرونا هستند. نکته بسیار مهم و قابل توجه درباره ویروس کرونا قابلیت انتشار از راه تماس نزدیک با فرد مبتلا، دست زدن به وسایل آلوده و انتشار از راه هوا است.
برای پیشگیری از کرونا باید به طور مرتب و صحیح اقدام به شستشوی کامل دست ها کنیم و از دست دادن و روبوسی با افراد به خصوص کسانی که دارای علائمی مثل سرفه یا عطسه هستند، باید پرهیز کرد.

نکات مهم در پیشگیری از کرونا

ماسک زدن به صورت اصولی و مدام در شرایطی که بیرون از منزل و در مکان های پرتردد و خیابان ها هستیم، مانع از پخش شدن ترشحات تنفسی به اطراف، هنگام عطسه کردن، می شود. باید توجه داشته باشیم که علاوه بر ماسک زدن باید فاصله 5/1 متری را نیز از افراد حفظ کنیم. در استفاده از ماسک فراموش نکنیم که ماسک ها باید به صورت دوره های کوتاه شست و شو و ضدعفونی و یا به دور انداخته شوند. تماس دست با ماسک آلوده باعث ابتلا به بیماری کرونا خواهد شد.

برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا از تماس دست آلوده، مخصوصا هنگام حضور در مترو، اتوبوس، بی آر تی و سایر وسائط نقلیه عمومی، با چشم، صورت و گوش باید خوودداری کنیم.
تا حد امکان سفر غیر ضروری یا حضور در اماکن شلوغ را باید محدود شوند و از رفتن به مکان های پرتردد تا زمانی که وزارت بهداشت تحت کنترل بودن این بیماری را اعلام می کند کاملاً باید پرهیز کرد. اگر تغییر تنفسی و علائم سرماخوردگی به خصوص تب داشته باشیم، حتماً به پزشک مراجعه کنیم. مصرف مایعات زیاد و رژیم غذایی سالم نیز از عوامل مهم پیشگیری از کرونا است.

پیشگیری از کرونا