مقالات

ضدعفونی میوه و سبزیجات

ضدعفونی میوه و سبزیجات

ضدعفونی میوه و سبزیجات | پاک نشان

اهمیت ضد عفونی صحیح سبزیجات

آشنایی با روش صحیح ضدعفونی میوه و سبزیجات باعث می شود تا شما با خیالی آسوده آنها را مصرف نمایید. رژیم غذایی همراه با میوه و سبزیجات فراوان فواید مهمی برای سلامتی به همراه دارد. اما برای بهره مندی کامل از خواص این مواد مهم است که آنها را با خیال راحت انتخاب و آماده کنید. با توجه به شیوع بیماری کووید 19، ضدعفونی میوه در کرونا اهمیت بیشتری پیدا می کند. میوه ها و سبزیجات، مواد مغذی را به رژیم غذایی اضافه کرده و از بدن در برابر بیماری های قلبی، سکته مغزی و برخی سرطان ها به خوبی محافظت می کنند. علاوه بر این، انتخاب سبزیجات و میوه ها به جای غذاهای پر کالری می تواند به شما در کنترل وزن کمک کند، اما گاهی اوقات میوه ها و سبزیجات خام حاوی میکروب های مضر هستند که می توانند شما و خانواده تان را بیمار کنند، از جمله این بیماری های خطرناک می توان به سالمونلا و لیستریا اشاره کرد. میکروب های موجود در محصولات تازه درصد زیادی از بیماری های میکروبی و ویروسی را منتقل میکنند. به همین دلیل روش صحیح ضدعفونی میوه و سبزیجات بسیار مهم است.

نحوه ضدعفونی میوه و سبزیجات

  • قبل از هر چیز هنگام خرید محصولی را انتخاب کنید که کمتر آسیب دیده باشد. تا از عدم ورود میکروب به درون بافت میوه مطمئن شوید.
  • قبل و بعد از ضدعفونی میوه و سبزیجات، ضدعفونی منزل، دستها، وسایل آشپزخانه و سطوح آماده سازی غذا، از جمله تخته خرد کن و میزها را با دقت انجام دهید.
  • ضدعفونی سینک ظرفشویی قبل از شستن میوه ها و سبزیجات را با مواد شوینده و آب داغ انجام دهید. سینک محیطی مرطوب است و باکتری ها به راحتی در آن تجمع می یابند، بنابراین شستشو و ضدعفونی کردن آن قبل از شستن میوه ها و سبزیجات ضروری است.
  • میوه ها و سبزیجات را زیر آب روان بشویید یا اسکراب کنید، حتی اگر قصد ندارید پوست آن را بخورید. میکروب های موجود در لایه برداری یا پوست هنگام برش میوه ها و سبزیجات می توانند داخل آن قرار بگیرند.
  • شستن میوه ها و سبزیجات با صابون، شوینده یا محصولات تجاری توصیه نمی شود. از محلول های سفید کننده به هیچ وجه استفاده نکنید. اگر از مایع ظرفشویی استفاده میکنید، یک قطره از آن را با 2 الی 4 لیتر آب ترکیب کنید و میوه ها و سبزیجات را به مدت 5 تا دقیقه 10در آن قرار دهید.
  • از محلول‌های طبیعی و خانگی برای ضدعفونی میوه و سبزیجات استفاده کنید. از جمله مواد ضدعفونی کننده خانگی می توان نمک، سرکه سفید و جوش شیرین یا بیکربنات سدیم را نام برد. برای ضد عفونی میوه و سبزیجات، ابتدا باید هر گونه آلودگی و مواد زائد روی آنها را پاک کرده و سپس آنها را به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه در محلول ساخته شده از مواد فوق قرارداد.
  • بر روی برخی از میوه ها و سبزیجات بسته بندی شده، محصولات ضد عفونی کننده مجاز حک شده است، آنها را با دقت مطالعه کنید و مطابق دستورالعمل عمل نمایید.

میوه یا سبزیجات خشک را با دستمال کاغذی و اسپری محلول سرکه سفید و آب تمیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *